Морське страхування в Україні - види та особливості
Послуги:
Кожен суб'єкт, який здійснює економічну діяльність, повинен бути забезпечений соціальним та страховим захистом або іншими формами страхування. Це досягається страхуванням майна, забезпечення різних інтересів об'єктів, які ведуть економічну діяльність. Морське страхування належить до виду корпоративного, коли страхується кілька ризиків суб'єкта господарювання чи одиничний ризик. Сьогодні таким видом страхування охоплено морське судноплавство у всьому світі. Його головна мета – відшкодування збитків, заподіяних страхувальникові у разі загибелі, пошкоджень застрахованого об'єкта під час здійснення рейсів. Таке страхування має майновий характер, допомагає уникнути різноманітних небезпек, які можуть виникнути на шляху пересування судна.
Страхування судів: особливості
Міжнародні зв'язки, що розвиваються, ведуть до зростання обсягів переміщення вантажів і пасажирів з використанням морського транспорту. Таку страховку суден необхідно здійснювати у зв'язку із зростаючими ризиками під час використання цього виду транспортних засобів. Крім того, вантажі, що перевозяться на суднах, безпосередньо і судноплавний транспорт мають дуже високу вартість, тому необхідність страховки надзвичайно важлива під час здійснення діяльності, пов'язаної з такими вантажоперевезеннями.
Страхування морських суден здійснюється з 16 століття, з початку розвитку судноплавства в Англії. Асоціація морських страховиків була заснована в 1771, в 1779 був розроблений полісний формуляр Ллойда, який з тих пір за своїм змістом не змінився. Сьогодні Англія є центром всього даного виду послуг, і найбільша кількість операцій із страхування судів перебуває на контролі англійських страховиків.
Страхування судів в Україні тільки починає свій розвиток, при цьому ринок цього виду послуг керується Кодексом торговельного мореплавання України, ухваленим 09.12.1994 р. У цьому документі морському страхуванню відведено VIII розділ.
У Кодексі вказані необхідні положення щодо:
- правове положення судна, його екіпажу;
- організації перевезень вантажів та пасажирів;
- договірним відносинам під час перевезення морським транспортом пасажирів, вантажів;
- буксирування;
- морське страхування;
- відшкодування збитків, завданих аваріями судів;
- кордонам відповідальності власників судів;
- про порядок, у якому пред'являються, розглядаються позови, претензії, які є наслідком договірних відносин при морських перевезеннях, а також про строки позовної давності за цими позовами.
Морське страхування відрізняється від інших видів страхування тим, що поліс зберігає свою дію, незважаючи на завершення подій, які могли стати причиною відшкодування збитків на час укладання поліса, або вони вже сталися.
Об'єкти та суб'єкти морського страхування
Об'єктами морського страхування (ст. 242 Кодексу) є інтереси, пов'язані з мореплаванням, до них належать:
- судна (в т.ч. будуються);
- вантаж;
- фрахт;
- плата за оренду;
- оплата проїзду;
- прибуток від вантажу;
- вимоги, що забезпечуються судном, фрахтом, вантажем;
- зарплата;
- винагорода капітана, команди;
- громадянська відповідальність власників суден, перевізників;
- ризики, які беруть на себе страховики (перестрахування).
Не підлягають страхуванню ризики, пов'язані з відповідальністю у разі:
- військових дій;
- затримання в дорозі під час карантину;
- природного псування товарів, що перевозяться;
- самоспалений, окислення, псування товару гризунами.
Морське страхування поєднує в собі:
- КАСКО – забезпечує страхове покриття річкових, морських суден, що будуються, платформ з газо- та нафтовидобутку;
- КАРГО – поліс, що захищає вантаж на весь період його транспортування;
- фрахта (страхується судновласник від втрати доходу);
- відповідальність, при якій покриваються ризики цивільної відповідальності вантажоперевізника.
Види страхових ставок
Страхові компанії здійснюють морське страхування, пов'язане з можливими ризиками під час транспортування вантажів на судах. До морського страхування відносять також від нещасних випадків на судні, його метою є забезпечення страхування життя, здоров'я екіпажу, пасажирів (мандрівників, туристів та ін. на внутрішньому водному транспорті).
Розрахунок розмірів тарифів під час перевезень із використанням морського транспорту здійснюється за стандартами Інституту страховиків Лондона.
Розрахувати вартість виплат можна залежно від розміру ризику. Є кілька груп страхових ставок, що виплачуються:
- за будь-яких ризиків;
- при аваріях;
- якщо немає відповідальності за пошкодження, виплати здійснюються лише за повної загибелі вантажу (за винятком випадків аварії, при цьому виплата страховки відбувається, якщо товар ушкоджується).
Страхування в Україні
На сайті besure.com.ua можна ознайомитися з провідними СК України, та отримати найбільш актуальну інформацію про те, де вигідніше та надійніше купити поліс, включаючи:
- КАСКО (страхування судів, автострахування та ін.);
- ОСАГО (обов'язкова, для якої не потрібна згода власника авто);
- медичне страхування, ДМС;
- страховку для тих, хто виїжджає за кордон (медична, туристична) та ін.
Портал besure.com.ua надає можливість ознайомлення з компаніями, на сайтах яких є онлайн калькулятор, що дозволяє розрахувати, скільки коштує страховка (автострахування, автокаско, для виїзду за кордон та ін.).
Розрахунок вартості поліса, який продає кожна страхова компанія, а також можливість ознайомитися з їхнім рейтингом дозволить обрати найнадійніше агентство. Для точного розрахунку та ознайомлення з пропозиціями кожної страхової компанії потрібно перейти на сайт СК, і поставити питання, відповідь на які дасть страховий брокер.
Сайт besure.com.ua має повну інформацію щодо страхових компаній, таких як Ренесанс, ВТБ, МСК, Альянс, Оранта та ін., тут представлений їхній рейтинг серед страхових компаній, що здійснюють страхування нерухомості (квартири, будинки, ділянки), вкладів, автомобілів та надання інших видів таких послуг.